Az áyurvédáról
Az áyurvéda egy több, mint 5000 éves tudomány, holisztikus gyógyászati rendszer, ami a betegségek kezelésén túl főleg az egészség megőrzésével és a betegség megelőzésével foglalkozik. Az ayurvédikus gyógyító művészet sokféle módon segíti a szervezetet, erősíti annak öngyógyító folyamatait annak érdekében, hogy helyreálljon a különböző szervek harmonikus működése.
Az egyik eszköz, amit e tudomány alkalmaz, a speciális masszázsok. Ezek a masszázsok beindítják az öngyógyító folyamatokat, hozzásegítenek, hogy a lerakódott méreganyagok kiürüljenek, megújítják, fiatalítják, ellazítják a testet és a lelket. Egészségi problémák esetén pedig speciális kezelésekkel segítik a gyógyulást, a fájdalmak enyhülését, a regenerálódást. A sokféle áyurvédikus technika közül én a marma masszázs kezelés technikáját sajátítottam el és alkalmazom a Vendégeim körében nagyon jó eredményekkel.
Az áyurvéda története
Az áyurvéda szanszkrit szó jelentése, szó szerinti fordítása: az “élet tudománya”, azaz az életről szóló tudás. Célja az egészséges embernek megőrizni, a betegnek pedig visszanyerni egészségét.
Nyugaton sokáig szinte teljesen ismeretlen volt az áyurvéda, pedig ennek az ősi egészségügyi, táplálkozástudományi és gyógyászati rendszernek megismerése hasznára válna az egész emberiségnek. Az áyurvéda az életmód átfogó tudománya, ami pontosan egybevág a nyugaton is mind népszerűbb megelőző gyógyászat, holisztikus egészségmegőrzés, illetve optimális táplálkozás gyakorlatával.
Az áyurvéda néhány legfontosabb masszázsa és kezelési rituáléja, több ezer éves manuális technikák, amelyek az ember ősi bölcsességét őrzik, és megbízható segítséget nyújtanak a testi és lelki egészség megóvásához.
Az áyurvédikus hagyomány szerint a betegség az egyensúly hiánya. A holisztikus szemlélet az emberre és az élőlényekre úgy tekint, mint mikrokozmoszra a makrokozmoszon belül. Minden összefügg, minden kölcsönhatásban áll egymással. Az áyurvédikus gyógyítás alapja az a szemlélet, miszerint minden egyén genetikailag különböző és ilyen formán jellegzetes alkattal rendelkezik. Ennek következtében egyéni módon reagál az őt érő környezeti hatásokra. Az alkattípus létezésével magyarázza, hogy egyesek miért fogékonyak bizonyos betegségekre, míg mások nem. Bizonyítja továbbá azon elméletek helytállóságát is, amelyek szerint szükség van az egyénre szabott egészségmegőrző és terápiás módszerek alkalmazására. Az én személyes véleményem is az, és így is dolgozom, hogy az adott egyénre kell kialakítani a terápiát, a kezelések típusát, sorrendjét, gyakoriságát.
Az áyurvéda azt mondja, hogy az öt elem – tűz, víz, föld, levegő, tér (éter) – minden élő szervezetben kialakít egy bizonyos mintát, amelyet szanszkrit nyelven dóshának nevez. A dósa, szó szerinti jelentése „az, ami könnyen kibillen egyensúlyából”, ezzel is utalva az emberi szervezetben fennálló finom egyensúlyra, homeosztázisra. A dóshák olyan energetikai erők, amelyek működésük közben láthatatlanok. Egyensúlytalanság esetén azonban mindenki számára észlelhetővé válnak különböző fizikai anyagok és betegségek formájában. A három dósa (vata, pitta, kapha) minden élő szervezetben együtt létezik; egyén alkattípusát az határozza meg, hogy ezek közül melyik milyen mértékben van jelen. Az egészségi állapot lényegében nem más, mint mikor a három dosha kiegyenlített harmóniában működik a szervezetben. Ezért a megbomlott egészségi állapot helyreállítása nem más, mint a doshák megbomlott egyensúlyának helyreállítása. Ez pedig sohasem a betegség kezelését jelenti, hanem a teljes ember harmonikus működésének biztosítását.
Az ősi indiai gyógyító kultúra, az áyurvéda - az élet tudománya - sokak szerint az orvoslás szülőanyja. Kétségtelen, hogy a kínai gyógyító tudománnyal együtt a legrégebbi és a legösszetettebb, legmélyebb tudást tükrözi a test és a lélek egészségének megtartása, illetve helyreállítása területén. Az ősi szövegek megemlítik az ayurvédikus terápiák pontos célját. Ez az emberi élet hosszát száz évben jelöli meg, és ahhoz kíván hozzásegíteni, hogy ezt az évszázadot teljesen jó közérzettel, a test, a szellem és a lélek egészségben tartásával töltsük el. Az embert a természet részének képzelve úgy gondolták, hogy öt elemből gyúrt minket össze a teremtés, mégpedig a földből, a vízből, a tűzből, a levegőből és az éterből. Ezeknek az elemeknek a szervezetben egyensúlyban, megfelelő arányban kell jelen lenniük. Amennyiben ez a természet adta és az univerzális törvények irányította egyensúly megbomlik, akkor keletkeznek a betegségek. Következésképp a betegségek megelőzésének és gyógyításának is az az útja, hogy ezeknek az elemeknek a testen belüli egyensúlyát biztosítsuk. Az áyurvéda elsődleges célja, hogy a betegségeket még csírájában felismerjük, és ekképp megakadályozhassuk, hogy az komoly kárt tehessen bennünk. Az egészség fenntartása pedig ott kezdődik, hogy megismerjük saját karakterünket, energetikai sajátosságainkat, valódi szükségleteinket.
Az Ayurvéda tanítása szerint az ember élete a földön nem egy cél nélküli véletlen történés. Nem csak egyszerűen megszületünk – élünk - meghalunk itt a Földön, hanem az élet isteni és az élet célja a saját belső isteni természeted felismerése. Minél jobban felismered és megéled saját isteni természeted, annál egészségesebb és teljesebb lehet az életed.
Az Ayurvéda nem egy vallás, és nem is írja elő senkinek, hogy milyen vallást kövessen. Van azonban néhány alapelv, amelyek segítségével közelebb kerülhetsz önmagadhoz, megismerheted valódi természetedet, megtalálhatod saját belső harmóniádat és azt, hogy szimbiózisban, harmóniában élj a környezeteddel, amelynek magad is része vagy. Milyen elveket képvisel? Mire kellene figyelned, hogy kerekebb legyen a világ?
- mondj igazat!
- szolgáld az emberiséget!
- köteleződj el a saját szellemi fejlődésed mellett!
- tiszteld embertársaidat!
- ne használj ki másokat!
- legyél mértéktartó!
- urald negatív érzelmeidet!
- ne áldozd fel életed egyetlen területét sem egy másikért!
- tartsd meg az egyensúlyt, ne foglalkozz semmilyen tevékenységgel túlzott mértékben!
- figyelj a testmozgásra, a megfelelő alvásra és pihenésre, és az étrendre!
- használd ki a jóga és a meditáció lehetőségeit!
Az Ayurvedikus masszázs általános jellemzői
- A test öngyógyító mechanizmusait aktivizálja.
- Segít az egészség megőrzésében.
- Segít a kialakult betegségek leküzdésében.
- Oldja a stresszt és a szorongást, ellazít és relaxál.
- Erősíti az immunrendszert.
- Kellemes közérzetet biztosít, csökkenti a fáradtságot.
- Megnyitja és tisztítja a pórusokat a bőrön, amit a méreganyagok elzárhatnak.
- A bőr lágyítása és olajozása a bőrszárazság, a ráncok és a bőrrendellenességek megelőzésében kulcsfontosságú.
- Elősegíti a sérüléseket és töréseket követően a bőr gyors regenerálódását, csökkenti a törések, balesetek után megmaradó forradásokat, bőrelváltozásokat, gátolja a nemkívánatos szőrösödést, a bibircsókok megjelenését, fokozza a bőr ellenálló képességét a bőrbetegségekkel szemben.
- A sokféle fogásnak köszönhetően az izomrostokat minden oldalról ingerület éri, így a lerakódott méreganyagok fellazulnak, majd távoznak.
- Megelőzi az izmok megereszkedését.
- A szövetek több oxigénhez jutnak, a vérkeringés javul.
- A méreganyagok a véráramba kerülve kiürülnek a szervezetből.
- Szabályozza az emésztőrendszer működését.
- Csökkenti a duzzadást, megelőzi a fájdalmas, duzzadt ízületek kialakulását, a köszvényt.
- Segít alvászavarok, depresszió, szorongás, stressz és idegrendszeri rendellenességek esetén.
- Fokozza az általános toleranciát és a béketűrést.
- Segít kimerültség esetén.
Az ayurvédikus masszázskezelések céljai:
A test méregtelenítése, prevenció, mély fizikai és szellemi relaxáció, a feszültségek oldása, a vér és nyirokkeringés serkentése, a testi funkciók javítása, az erőnlét fokozása, a szervezet megifjítása, egyes krónikus betegségek kezelése, a bőr állagának, minőségének javítása, az izomzat erősítése, az ízületek rugalmasságának javítása, stb.
Várlak szeretettel egy testet-lelket megújító kezelésre!